21 Şubat 2018 Çarşamba

BU SEFER CİDDİ #1-BEN OLMAK

Bütün kaybedişlerimiz de aslında olmak istediğimiz insan olmaya çalışırken olur.Benliğimizin yitip gidişi aslında hayatın değil bizim sırt dönmemizden ibaret aslında.

Bir şarap şişesini açmak için bile sabıra ve iradeye ihtiyacı varken insanın benliğini bu kadar akışkan kaybetmesi ne kolay.

Şarap açmak demişken, zor iştir o da kolay değildir.Sabırsız olursan tirbuşonu iyice çevirmeden açmaya çalışırsan olmaz mantarı dağılır keyfi kaçar şarabın, iradeli olman lazım havasını almadan bir an önce çıkarmaya çalışırsan mantar,  o mantarla beraber cam kırıkları da gelir eline iradene yenik düşmemen gerek, bir an evvel halletme dürtünü engellemen gerek.Güzel şeylerin hemen olmadığını bilmen gerek.Şarap çok güzeldir ama içinde mantar olmadan ve şişesinin ucu hala yerindeyken.

Daha kim olduğumuzu bilmeden aslında kim olmamız gerekiyor getirip koyuyorlar önümüze.Sokaklarda, okullarda, sosyal medyada,  reklam panolarında.

Bu amınakodumun yerinde kim olup olmadığın değil aslında başarılı olup olmadığın tüm olay.
Bizler başarısız olma korkusuyla başaramayanlarız. Bizler en başta yenilenleriz aslında.Daha sen, kendin olmayı başaramadan zaten tadıyorsun başarız olmayı.Korku tohumlarımızda var aslında.Devlete sırtına dayamalarla başlar korkumuz, hukuk bitmez hukuk okularla devam eder. Daha sen kim olduğunu farkına varadaman kim olman gerektiği gerçeğiyle baş başa kalırsın aslında.Hepimiz öyleyiz .Kim olduğun değil başarılı bir kimse olduğun sorgulanır burada.

Bizde sanıyoruz ki hayatı biz yaşıyoruz, değil.Hayatı sen değil olmanın gerekli kılındığı kişi yaşıyor, o başarıyor bazı şeyleri.Sen sadece elinde bir kumanda tek yapabileceğin kapatma düğmesine basıp basmayacağın.Ölmek belki de tek kendin olabildiğin yer, olman gereken kişi değil ölen sensin, belki de bu yüzdendir ölümün eşitliği.

Sen daha elin çükündeyken derler sana, bunu okursan doktor olursun bunu okursan avukat seç birini.Kimse artık marangoz olamaz ve kimse artık balıkçı da olamaz.Ya avukat olacaksın ya da doktor bu kadar.

Motosikletlerde viraj önemlidir mesela bakışını virajın çıkışından kaçırdığın an yer de bulursun kendini.
Ölümde böyledir, virajlıdır ama virajın sonunda da sen varsındır asıl sen. İçerde eğer ki gözlerin kayarsa olman gereken kişiye daha da kalamazsın hayatta belki elin ayağın tutar ama ölen yine sen olursun içinde hapis tuttuğun kendin ama olur da geçersen o virajı, gözlerini açtığında kimsen o'sundur artık.İnsanlar böyledir maalesef bakın biraz haberlere görürsünüz hemen komadan uyanan muhasebecinin birden tarımla uğraşmaya başladığını, trafik kazasından kurtulan avukatın müzik yapmaya başladığını.

Çünkü biz insanlar, ölümü görene kadar ölümsüz gibi yaşamak için yaratılmışız.


2 yorum:

  1. Ne güzel bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık. Sizi googleplustan takipteyim. İyi bloglamalar :)

    YanıtlaSil
  2. blog takip etkinliğinden geldim bana da bekliyorum www.masalzehra.com

    YanıtlaSil